logo Go to Home Page

A globális energiarendszerek stabilizálása az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett: megtehető-e a hidrogéngazdaság fejlesztésével?

Ivo Bols, elnök, Európa és Afrika

Ivo

Mindannyian egyetértünk abban, hogy a globális közösség szén-dioxid-mentesítési és klímavédelmi kötelezettségvállalásainak teljesítéséhez az energiarendszerek átalakító változásaira lesz szükség.

Noha a közvetlen felhasználású megújuló energiák már sok helyen jelentős mértékben hozzájárulnak a szén-dioxid-mentesítéshez, nem ezek jelentik az egyedüli megoldást a problémára. Az olyan energiahordozók, mint a hidrogén, további lehetőséget kínálnak az energia tárolására és szállítására, miközben csekély környezetterheléssel rendelkeznek. Mi, az Air Productsnál meg vagyunk győződve arról, hogy a megújuló energiákból származó zöld hidrogén a jövőben a fenntartható energiaértékteremtés fontos forrása lesz.

Számos ország, köztük a fejlett országok azonban jelenleg nem rendelkeznek elegendő erőforrással ahhoz, hogy elegendő megújuló energiát állítsanak elő szükségleteik kielégítésére, beleértve a potenciális hidrogéntermelést is.

Az a tény, hogy globális ellátási láncokra van szükség, már nemzetközileg elismert. Például az EU hidrogénstratégiája kifejezetten hivatkozik arra, hogy az EU-n belül és a szomszédos régiókban is elektrolizátorokat kell telepíteni, és fejleszteni kell a hidrogén határokon átnyúló kereskedelmét.1]. Ugyanakkor sok importáló állam sürgősen igyekszik diverzifikálni energiabeszerzését, mivel a jelenlegi válság bebizonyította, hogy az egyes energiaszolgáltatóktól való függetlenség egyre fontosabbá válik.

Olyan megoldás az energiabeszerzési válságra, amely nem hátráltatja az éghajlati célkitűzések felé tett előrelépést

Más energiaforrásokkal ellentétben a zöld hidrogén egyedülálló kombinációt kínál. Először is diverzifikálja az államok energiaportfólióját: növeli az importőrök választási lehetőségeit az energia beszerzését illetően, csökkentve ezzel az egyes beszállítóktól való függőséget. Másodszor, ez egy áttörést jelentő megoldás, amely támogatja a nemzetközi éghajlati célok felé tett előrelépést. Véleményem szerint mindkét szempont kulcsfontosságú lesz a sikeres és fenntartható energiaátmenethez – a szó minden értelmezhetősége szerint fenntartható.

Noha a megújuló energiatermelők beépített kapacitása növekszik, sok ország (különösen a sűrűn lakott országok) nem lesz képes előmozdítani a zöld hidrogén nagyüzemi előállításához szükséges megújuló energiát más ágazatok jövőbeni villamosenergia-igényének kielégítése mellett. Fenntartható és megbízható megoldást kínál a hidrogén és a hidrogénből származó üzemanyagok előállítása olyan földrajzi területeken, ahol bőséges, megbízható megújuló energiaforrások állnak rendelkezésre, és más régiókba exportálhatók. Az Air Products pontosan ezt csinálja jelenleg. Az importált zöld hidrogén hasznos kiegészítője a hazai előállítású alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogénnek, és látható, hogy több ország stratégiai szövetségbe kezdett ezen a területen. Ezt szemlélteti például a Rotterdami kikötő tevékenysége, amely a hidrogéntermelés és -import jelentős európai központjává kíván válni.2].

Az importált zöld hidrogén kulcsfontosságú előnyöket kínál a diverzifikált energiastratégia részeként.

 - Hozzáférés a kiváló megújuló energiaforrásokhoz – A hidrogéntermelés helyének leválasztása a keresleti központoktól szabaddá teszi a termelő létesítmények telephelyét olyan területeken, ahol bőséges, rendkívül egységes, alacsony költségű megújuló energiaforrások állnak rendelkezésre.

 - Megbízható, előrelátható megújuló hidrogénellátás – A fentiek eredményeképpen az importált hidrogén olyan állandó, 24/7/365 ellátást kínál, amelyet a hazai termelés a közeljövőben nem tud megfelelni a helyi megújulók időszakos kezeléséhez szükséges nagyméretű, olcsó hidrogéntároló létesítmények.

 - Gyorsított bevezetés – A projektfejlesztők olyan országokat és helyszíneket választhatnak ki, amelyekben kedvező feltételek és kevés akadály áll fenn a nagyméretű elektrolizátorokhoz szükséges új, megújuló villamosenergia-termelés bevezetése előtt. Ennek kettős előnye van: felgyorsítja a megújuló energiatermelési kapacitások kiépítését, és a zöld hidrogént gyorsan, nagy mennyiségben piacra hozza.

 - Nagyméretű energiatárolás – A zöld hidrogén nemzetközi szállítására vonatkozó koncepciók általában a hidrogén ömlesztett tárolásra és szállításra alkalmas formává történő átalakítását jelentik. A dekarbonizált energiarendszerekben a megújuló energia nagymértékű tárolására lesz szükség, így az ilyen termékek befogadói egy kész ömlesztett, hosszú távú tárolási megoldásban részesülnek. Ezenkívül az importált zöld hidrogénhez való hozzáférés csökkentheti a hidrogéntermelő és -elosztó rendszerek helyi telepítésének költségeit a kínált ellátás mértéke és folyamatossága miatt.

 - Az energia diverzifikációja és a függőségek csökkentése – A megnövekedett globális bizonytalanság idején a megbízhatatlan partnerektől való egyoldalú függőség súlyos gazdasági és társadalmi károkat okozhat. Az energiaforrások diverzifikálása és a zöld hidrogén népszerűsítése lehetővé teszi az egyes beszállítók elérhetetlenségeihez való alkalmazkodást és ezáltal az energiarendszer stabilabbá tételét.

Figyelembe véve a zöld hidrogén fent vázolt előnyeit az energiarendszerek számára, a döntéshozóknak mérlegelniük kell a következő ajánlásokat.

 - Korai egyértelműség biztosítása a megújuló hidrogén politikájával, szabályozásával és tanúsításával kapcsolatban – Számunkra, akik a zöld hidrogén piacának első lépései vagyunk, a szabályozás egyértelműsége létfontosságú. A stabil, hosszú távú szabályozás elengedhetetlen lesz a globális zöld hidrogéntermelés felfutásához. Ebben a tekintetben az ágazatnak tanúsítási rendszerekre és szabályozásokra lesz szüksége a zöld hidrogénellátásra vonatkozóan – beleértve a „zöld hidrogén” egyértelmű meghatározását.

 - Fel kell ismerni az import szerepét a megújuló hidrogén piacának beindításában
– A zöld hidrogén lesz a teljesen dekarbonizált energiarendszerek egyik alapja. A következő évtizedben jelentősen fokoznunk kell a megújuló hidrogén előállítására irányuló tevékenységet, és az ellátás ösztönzése mellett sürgős lépésekre van szükség a fogyasztók hidrogén használatára való ösztönzésére. Mivel a zöld hidrogénre a század közepére jelentős mennyiségben lesz szükség, az ágazatnak most fejlődnie kell, és készen kell állnia a 2030 utáni időszakban történő gyorsított bevezetésre.

 - Az importterminálok gyors engedélyezésének biztosítása – A gyorsaság a lényeg, és a gyors engedélyezési eljárások kulcsfontosságúak az infrastruktúra gyors kiépítéséhez. Jelenleg hat hónapot terveznek például az államilag támogatott LNG-terminálok engedélyezésére Németországban. Ugyanezt kell alkalmazni a megújuló hidrogénhordozók, például az ammónia import infrastruktúrájára is.

 - Egyenlő versenyfeltételek megteremtése az import számára a pénzügyi támogatás tekintetében – Az importált hidrogént ugyanúgy kell kezelni, mint a hazai előállítású üzemanyagot a piacfejlesztés támogatására elfogadott politikák összefüggésében, ideértve a kulcsfontosságú szempontok figyelembevételét is. olyan kérdések, mint a megújuló villamosenergia-kapacitás „addicionalitása” és a teljes ellátási lánc általános szén-dioxid-intenzitása. Az egyenlő versenyfeltételek és az importált hidrogénre vonatkozó közös szabványok megvalósításának elmulasztása de facto nem vámjellegű akadályok kialakulásának kockázatát hordozza magában, ami elfojtja az importba való befektetést, amelyről ma már széles körben elfogadott, hogy számos joghatóságban alapvető fontosságú. Konkrétan az importált megújuló energia a hazai termeléssel egyenértékű pénzügyi támogatást igényel – infrastruktúrára is.

Importált zöld hidrogén: Az energiaátmenet elengedhetetlen része

Az éghajlatváltozás már akkor is az egyik legnagyobb kihívás volt, amellyel a világnak szembe kell néznie, és a jelenlegi globális válságok csak fokozták a változó energiakörnyezet kezelésének sürgősségét. Amint azt fentebb vázoltam, a zöld hidrogén óriási lehetőségeket kínál ezeknek a kihívásoknak a fenntartható és - viszonylag - gyors megbirkózásában. A zöld hidrogén import sikeres felfutása azonban azonnali és célzott szakpolitikai lépéseket tesz szükségessé. Most van itt a pillanat, hogy koncentráltan és világosan cselekedjünk. Meggyőződésem, hogy a globális zöld hidrogén-ellátási láncok létrehozását lehetővé tevő megfelelő kerettel együtt dolgozhatunk a stabil és fenntartható energiarendszerek felé világszerte. 

Nagyon várom az idei COP éleslátó megbeszéléseit.